Uçağın manyetik heading (yön), course (radyo yolu), course deviation (radyo yolundan sapmalar) ve glide slope'u (süzülüş açısını) gösteren alettir.
Pilota uçağın Dünya'ya göre oryantasyonu konusunda bilgi veren uçuş göstergesi. Sunî ufuk olarak da bilinir.
Göstergenin çalışması için statik ve dinamik hava basıncına ihtiyaç vardır. Prensip olarak sürat göstergeleri statik hava ile dinamik hava farkına göre çalışırlar.
Bu gösterge pilota savrulmadan, kaymadan dengeli ve koordineli bir dönüş yaptıracak bilgileri verir. Jiroskopik sistemle çalışan dönüş ve kayış göstergesinin ana işlevi, standart dönüşlerin gösterilmesini sağlamaktır.
Hava taşıtlarının tırmanma ve alçalma oranlarını birim zamandaki yükseklik farkı cinsinden gösteren bir uçuş göstergesi.
Rakım veya irtifayı ölçmekte kullanılan, basınç farkı prensibiyle çalışan bir cihazdır.
Diğer uçakların gönderdiği sinyalleri alan ve kendisi de sinyal gönderen bir sistemdir. Hava trafiğinde ekipleri ikaz ve çarpışmayı önleme amacıyla kullanılır.
Dijital kokpitlerde kaptan ve yardımcı pilotun temel uçuş bilgilerini gözlemlediği ve analog uçaklardaki temel T dizilimini daima koruyan bir göstergedirç
Motorlar, slat/flap durumu, yakıt bilgisi, uyarı ve hatırlatma mesajları gibi bilgilerin kaptan ve yardımcı pilot tarafından görüntülenmesini sağlayan gösterge ekranıdır.
Uçaktaki göstergelerin tüm bilgilerinin bir araya toplanıp projeksiyon sistemi ile ön cama yansıtılması amacıyla kullanılan ekipmandır.

pilots-test.com tarafından hazırlanan bütün testler tamamen eğlence amacıyla hazırlanmıştır. pilots-test.com soruların doğruluğunu ya da test sonuçlarının güvenilirliğini hiçbir test için garanti etmez.


2015-2017 by pilot-tests

Gizlilik Politikası